State of Product

Vår årliga undersökning State of Product tar pulsen på branschen och marknaden i Sverige.

State of Product

Vi vet att ditt arbete med att utveckla produkter och tjänster är både utmanande och givande. Därför genomför vi varje år State of Product - en undersökning som ger dig möjlighet att bättre förstå hur marknaden rör sig och hur andra i liknande roller agerar.

Undersökningen ger dig inte bara en överblick av de senaste trenderna kring arbetssätt, lönenivåer och bästa praxis – du får också en chans att reflektera över din egen roll och en möjlighet att sätta dig själv i förarsätet när det kommer till att diskutera och driva förändring i din organisation.

Vi gör den här undersökningen för att stötta dig, oavsett om du är produktägare, produktchef, produktspecialist eller har en annan produktrelaterad roll. Det är vårt sätt att hjälpa dig att vara steget före och ta del av insikter som kan stärka din roll och dina diskussioner.

Vi på SeventyOne Consulting står bakom undersökningen men vår ambition är att skapa något större som sträcker sig utanför oss. Vi vill bygga en community av produktmänniskor som delar med sig och lär av varandra.

State of product 2024

Kort fakta om enkätdeltagarna

  • Majoriteten av deltagarna - 49% - är mellan 36-45 år

  • 36% har rollen Product Manager, 28% Product Owner, 13% CPO & 23% övriga roller

  • 13% jobbar i offentlig sektor & 69% i privat sektor

Kontakta gärna Fredrik om du vill veta mer om State of Product.